TikTok devasa bir para cezasıyla karşı karşıya

Bu potansiyel dava, dijital platformların kullanıcı verilerini nasıl işlediği ve koruduğu konusunda artan endişeleri yansıtıyor. TikTok‘un milyonlarca kullanıcısının verilerini nasıl yönettiği ve koruduğu konusunda detaylı bir inceleme bekleniyor. FTC’nin bu adımı, sosyal medya platformlarının kullanıcı gizliliğine ve güvenliğine yönelik sorumluluklarının altını çiziyor ve diğer şirketlere de önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

TikTok, ABD’de uygulamanın yasaklanmasına yol açabilecek önerilen bir yasanın getirdiği mücadeleyle başa çıkmaya çalışırken, yakında Federal Ticaret Komisyonu’nun (FTC) hedef tahtasında da bulunabilir. Politico’nun raporuna göre, FTC şirket hakkında çok yıllık bir araştırmayı tamamlamak üzere ve bu, bir dava veya büyük bir para cezası ile sonuçlanabilir.

TikTok devasa bir para cezasıyla karşı karşıya

Araştırmanın merkezinde, uygulamanın gizlilik ve güvenlik uygulamaları, özellikle de çocuk kullanıcı verilerinin nasıl ele alındığı yer alıyor. Politico’ya göre, FTC, Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası’nı (COPPA) ihlal etme potansiyellerinin yanı sıra, “şirketin kullanıcılarını, Çin’deki bireylerin ABD kullanıcı verilerine erişimi olmadığı yönünde yanlış yönlendirdiği iddialarını” inceliyor. TikTok ayrıca, 2019 yılında düzenleyicilerle veri gizliliği üzerine yaptığı anlaşmanın şartlarını ihlal etmekten de cezalandırılabilir.

FTC‘nin araştırmasının bir dava veya başka bir eylemle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı henüz net değil ancak araştırma, şirketin en büyük pazarında geleceğini güvence altına alma çabası içindeyken üzerindeki baskının bir başka kaynağı. Temsilciler Meclisi’nde hızlı bir şekilde geçtikten sonra, Senato, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in uygulamayı satmasını veya ABD’de tamamen yasaklanmasıyla karşı karşıya kalmasını gerektirecek bir yasayı değerlendiriyor. Biden Yönetimi, aynı zamanda ByteDance’i TikTok‘u elden çıkarmaya baskı yapmış ve ABD istihbarat yetkilileri, uygulamanın iddia edilen ulusal güvenlik riskleri hakkında yasa koyucuları bilgilendirmişlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x