Nobel ödüllü 30 isimden ‘İsrail-Filistin’ bildirisi: ‘Onlar bizim çocuklarımız’

Nobel ödülü sahibi 30 kişi, İsrail-Filistin çatışmasından etkilenen çocukların korunmasının öncelik haline getirilmesi için ortak bir bildiri yayımladı.

AA’nın aktardığına göre, aralarında Kailash Satyarthi, Steven Chu, Muhammed El Baradei ve Jody Williams gibi isimlerin de bulunduğu Nobel ödülü sahiplerinden 30 kişi, X sosyal medya platformundan, İsrail-Filistin çatışmasından etkilenen çocuklara ilişkin ortak bildiri hazırladı. Bildiride, “Filistinli çocuklar, bizim çocuklarımızdır. İsrailli çocuklar, bizim çocuklarımızdır. Herkesi çocukların savaşla ilgisi olmadığını ve bunun sonuçlarından ötürü mesuliyet taşımadıklarını hatırlamaya çağırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

‘ŞÜPHESİZ KALPLERİMİZDE İKİSİ İÇİN DE YER VAR’

Kaçırılan çocukların derhal serbest bırakılması çağrısında bulunulan bildiride, “Çocuklar, su, yiyecek, sağlık hizmetleri ve barınaktan yoksun bırakılamaz” denildi. Bildiride, taraf fark etmeksizin çatışmalardan etkilenen çocukların güvenliğinin sağlanmasına öncelik verilmesi gerektiğine işaret edildi. Bildiride özetle şu ifadelere yer verildi:

“Gazze Şeridi’nden yaşayan bir milyon çocuğun hayatı ve İsrail’de yaşayan 3 milyon çocuğun hayatı önceliklendirilmeli ve korunmalı. Pek çok protesto ve lider, sadece tek bir grup çocuğun can kaybını anıyor. Ancak şüphesiz ki kalplerimizde ikisi için de yer var.”

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI 15’İNCİ GÜNÜNDE

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e ‘Aksa Tufanı’ adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti. Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 306’sı asker 1400 İsraillinin yaşamını yitirdiği, 4 bin 834 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı. Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye saldırılarında 1524’ü çocuk, 4 bin 137 kişinin hayatını kaybettiğini, 13 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu. İşgal altındaki Batı Şeria’da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 84 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti. İsrail’in saldırılarında 16 gazeteci yaşamını yitirmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x