Mars’ta Gizli Yanardağ Keşfedildi! Ne Anlama Geliyor

Bilim insanları, ABD’nin Texas eyaletinde düzenlenen 55. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nda Mars’ta dev bir yanardağın keşfedildiğini açıkladı.

Yanardağın, uzun süre fark edilemediği ve “gizli” kaldığı belirtildiğine göre, Mars’ın ekvatoruna yakın Tharsis volkanik bölgesinin doğu kısmında yaklaşık 450 kilometre genişliğinde ve 9.022 metre yüksekliğinde olduğu ifade edildi.

Bilim insanları, yanardağın tabanına yakın yerde buzul tabakası kalıntıları tespit ettiklerini ve bu durumun uzayda yaşam arayışları için büyük bir öneme sahip olduğunu bildirdi.

NASA Ames Araştırma Merkezi’ne bağlı SETI Enstitüsü ve Mars Enstitüsünden gezegen bilimcilerden Dr. Pascal Lee, yaptığı açıklamada, “Geçen yıl bir buzul kalıntısı bulduğumuz bölgenin jeolojisini inceliyorduk ki devasa ve derinden aşınmış bir volkanın içinde olduğumuzu fark ettik.” dedi.

Çalışmada, ABD Uzay ve Havacılık Ajansı’nın (NASA) “Mariner 9”, “Viking 1 ve 2”, Mars Global Surveyor, Mars Odyssey ve Mars Reconnaissance Orbiter misyonlarına ek olarak Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Mars Express misyonundan elde edilen verilerin de kullanıldığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x