KKM için birbirlerini suçlayan Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası Başkanı geçmişte KKM’yi övmek için yarışıyorlardı

Toygun Atilla yazdı

Sözcü yazarı İsmail Saymaz geçen hafta, eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, KKM den kaynaklı borç yükünün artmasından ötürü, dönemin Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nın sorumlu tuttuğunu yazdı.

İsmail Saymaz’ın iddiasına göre, KKM’den çıkış dönemine girildiği sırada Şahap Kavcıoğlu’nun yanlış yönlendirmeleri ile KKM’den çıkılmadığı gibi faizin üst sınırı da kaldırılarak, KKM’nın maliyeti daha da arttı.

İsmail Saymaz’ın yazısını okuyunca arşiv taraması yapayım dedim. Bugün birbirlerini suçlayan dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu şimdi kavga ettikleri KKM için ne demişler bir bakalım.

28 ARALIK 2021

Merkez Bankası eski Başkanı Şahap Kavcıoğlu: “Bir taşla beş kuş vuracağız. Kur dengelenecek, enflasyon düşecek, dolarizasyon engellenecek, Merkez Bankası rezervi artacak, faizler düşecek” (İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iktisatçı ve gazetecilerle yapılan toplantıda yaptığı konuşma)

2 ARALIK 2022

Şahap Kavcıoğlu: KKM uygulaması Merkez Bankasını zarara sokan bir işlem değildir. Şu an, bu yıl itibari ile rezervleri artmış tek Merkez Bankası TCMB’dir”

22 MART 2022

Şahap Kavcıoğlu: Kur korumalı mevduata teveccüh büyük, yenileme tercih ediliyor. Yatırımcıların asla kaybetmeyeceği düzenlemeler yapıldı”

4 MAYIS 2023

Şahap Kavcıoğlu: “KKM bence çok başarılı bir şekilde devam ediyor. Bir sıkıntı görmüyoruz. Merkez Bankasıyla ilgili, dövizle ilgili bu kadar olumsuz haberler, bunlar çok doğru şeyler değil, buna rağmen dövizdeki denge devam ediyor ve edecek, buna rağmen KKM’deki istikrar devam ediyor, hane halkının teveccühü devam ediyor. Biz dolarizasyonu bitireceğiz, liralaşma stratejisi işliyor. Sistem işliyor ve sistem şu an bankacılık sektöründe yüzde 60 liralaşmaya doğru gidiyor

(Enflasyon raporu 2023 sunumunda) .

19 ARALIK 2022

Nureddin Nebati: KKM öncesinde ekonomimiz hakkında felaket senaryoları yazılırken KKM’nin de katkısıyla sağlanan istikrarla birlikte görünüm değişti. Faiz artışları olsaydı, yatırımlar ertelenecek, istihdam daralacak, üretim azalacak ve ülkemizin potansiyeli topyekun sınırlanmış olacaktı”

20 ARALIK 2022

Nureddin Nebati: “Makro ekonomik istikrarı hedefleyen modelimiz kapsamında finansal istikrarımızın tehdit altında olduğu bir dönemde KKM uygulamasını devreye alarak kurlardaki oynaklığı azalttık”

10 AĞUSTOS 2022

KKM sistemini eleştiren CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Nureddin Nebati’nin yanıtı: “Her bakımdan vatanseverlikten uzaktır”

15 AĞUSTOS 2022

Nureddin Nebati: “Kur Korumalı TL Mevduat hesabı, milletimizin tasarruflarını döviz yerine Türk lirasına yatırmasını teşvik eden, bu sayede ekonomimize çok önemli katkı sağlayan bir enstrümandır. KKM’yi haksızca eleştirenlerin iyi niyetinden şüphe ediyorum”

10 MAYIS 2023

Nureddin Nebati: “Kur korumalı mevduat çağın buluşu oldu”

KKM’nin çıkışı ve uygulaması nedeniyle şu anda araları bozuk olduğu ve suçu birbirlerine attıkları öne sürülen dönemin Hazine ve Maliye Bakanı ile Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun geçmişte KKM’yi övmek için birbirleriyle yarıştıklarını görüyoruz.

Günün sonunda ise KKM’nin hazinede bir kara delik oluşturduğu aşikar.

KKM düğümünü çözmek ise öylesine kolay değil.

KKM’nin ülkeye maliyeti, zararı ise milyar dolarları buluyor.

İsmail Saymaz’ın yazısından görüyoruz ki, KKM’nin 18 aylık faturası 800 milyar dolar, KKM’nin büyüklüğü ise 3.4 trilyon liraya yükselmiş.

Ülkece yaşadığımız büyük deprem felaketinin ülke ekonomisi üzerinde açtığı yükün 103 milyar dolar olduğu düşünülürse, KKM’nin de ekonomi üzerindeki tahrip gücünü anlıyoruz.

Rakamlar öylesine büyük ki, hesaplaması bile güç…

Ancak şunu biliyorum ki, oluşan KKM zararı ile depremin yükü azaltılır, ülke bir baştan bir başa demir ağlarla örülürdü. Bu paralarla, teknolojik gelişmelere öncülük yapılır, hızlı tren, metro yatırımları yapılırdı.

Şunu biliyorum ki, vergiler sade vatandaşın sırtına binmez, enflasyon altında insanımız ezilmez, emeklisi-işçisi-memuru daha insanca şartlarda yaşardı.

Nebati gözlerindeki ışıltı ile saha kenarında, Kavcıoğlu BDDK’da, KKM kavgaları dillerde…

Hesabın faturası mı ?

KKM’nin faturasını ödemek ise yine bize kaldı.

Vergilerle, zamlarla…

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x