Hava durumuna dikkat! Sıcak gecede felç tehlikesi

Son yıllarda yazın gece sıcaklığının gündüz sıcaklığından daha hızlı arttığı ve gece ısısına maruz kalmanın kalp sağlığını tehdit ettiği, felç geçirme riskini artırdığı bildirildi. Bunun küresel ısınma arttıkça dünya çapında bir sağlık sorunu olarak ortaya çıktığı belirtildi. Almanya’daki Helmholtz Münih Araştırma Merkezi’nden uzmanlar, Augsburg bölgesinde gece sıcağına maruz kalmayla felç riski arasındaki ilişkiyi araştırdı. 15 yılı kapsayan araştırmada, felç riskinde dikkat çekici artış tespit edildiği vurgulandı.

ÖZELLİKLE YAŞLILARDA

“Avrupa Kalp Dergisi”nde yayımlanan araştırmada, bu riskin özellikle yaşlılar ve kadınlarda görüldüğü ifade edildi. Epidemiyolog Alexandra Schneider, “Yüksek gece sıcaklıklarının sağlık açısından ne ölçüde risk oluşturduğunu anlamak istedik. Bu önemli, çünkü iklim değişikliği gece sıcaklıklarının gündüz sıcaklıklarından çok daha hızlı artmasına neden oluyor” dedi. Makalede, “İklimden, kişinin sağlığından ve sosyoekonomik koşullardan kaynaklanan faktörler, gece sıcaklığına bağlı felç riskini artırabilir. Buna göre önlem alınmalı” denildi.

ANTALYA, ADANA 40 DERECEYİ AŞTI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinde, hava sıcaklığının Türkiye genelinde mevsim normallerinin 8 ila 12 derece üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor. Türkiye genelinde hava sıcaklığı artmaya devam ederken, bazı illerde termometrenin 40 derecenin üzerine çıktığı belirtildi.

Adana’da 40 dereceyi aşan hava sıcaklığının yarın 43 dereceye ulaşması bekleniyor. Antalya’da da sıcaklık 40 dereceyi aşarken İstanbul da 30 derecenin üstünü gördü. İstanbul’da dün sıcaktan bunalan vatandaşlar Sarayburnu’nda, Adalar’da ve diğer sahillerde denize girerek serinlemeye çalıştı.

BAKANLIKTAN UYARI GELDİ: AŞIRI SICAK HAVA ALARMI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye genelinde etkisini göstermeye başlayan hava sıcaklıklarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün hava tahmin raporuna göre; yurdun genelinde bugünden itibaren hava sıcaklıklarında artış beklendiğini kaydeden Bakan Özhaseki, “Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üstünde seyretmesi, bazı illerimizde sıcaklıkların 40 derece ve üzerinde olması öngörülüyor. Sıcaklıkların yükselmesiyle birlikte, Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün verileri uyarınca; yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını istirham ediyorum” ifadelerini kullandı.

Sıcakların artmasıyla olası bir orman yangınına karşı da duyarlı olunması çağrısında bulunan Özhaseki, “Ülkemizin akciğeri olan ormanlarımızda herhangi bir yangın meydana gelmemesi için vatandaşlarımızın duyarlı hareket etmelerini bekliyorum” dedi.

SICAKLIK MEVSİM NORMALLERİNİN 8 DERECE ÜZERİNDE

Yapılan son değerlendirmelere göre, Trakya, Marmara’nın güneydoğusu, İç Ege, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunun yer yer parçalı bulutlu, Karabük ve Kastamonu’nun güney kesimleri ile Çankırı’nın kuzey çevrelerinin kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 3 ila 8 derece üzerinde seyredecek.

Rüzgarın kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve az bulutlu 32

İstanbul: Az bulutlu 33

İzmir: Az bulutlu ve açık 34

Adana: Az bulutlu ve açık 41

Antalya: Az bulutlu ve açık 38

Samsun: Parçalı ve az bulutlu 27

Trabzon: Az bulutlu 24

Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 26

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 38

ANTALYA’DA TERMOMETRELER 41 DERECEYİ GÖRDÜ; SAHİL DOLDU

Antalya’da sıcaktan bunalan yerli ve yabancı turistler, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili’ne akın etti. Kent merkezinde termometreler 41 dereceyi gösterirken, nem oranı yüzde 36 seviyelerinde seyretti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Akdeniz bölgesinde hava sıcaklarının 30 derecenin üzerine çıkacağı uyarısının ardından turizm kenti Antalya’da, sıcak hava etkisini göstermeye başladı. Hava sıcaklığının 38 dereceye kadar çıktığı kent merkezinde deniz suyu sıcaklığı 24 derece ölçülürken, nem oranı yüzde 36 seviyelerinde seyretti. Sıcaktan bunalan yerli ve yabancı turistler de Konyaaltı Sahili’ne akın etti. Sahile gelenlerden bazıları denizde yüzüp, dalış ve kürek sörfü yaparken, bazıları da güneşlenmenin yanı sıra gölgede denizi izlemeyi tercih etti. Çocuklarıyla beraber sahile gelen aileler, denizin içinde oynamayı seçti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x